Historie od roku 1967

Lyžarský oddíl TJ Dolní Lomná byl založen v roce 1967. Hlavní iniciátor jejího vzniku, pan Josef Waclawek, je i nyní jednou s výrazných osobností oddílu a stále se účastní závodů tak jak před léty, kdy byl dokonce v širším reperezentační výběru na olympiádu v roce 1960. V průběhu minulého více než čtvrtstoletí oddíl dokázal připravit řadu vynikajících závodníků, kteří šířili jméno nejen Dolní Lomné, ale i celého regiónu a to jak doma tak i v zahraničí. Oddíl reperezentovali nejen Lomňané, ale mnoho dalších i z okolních vesnic. Celkem oddílem doposud prošlo kolem 150 lidí. Lyžaři z Lomné se hlavně účastní závodů v Moravskoslezské župě, ale ti nejlepší jezdí i na závody celostátní a celorepublikové. Řada závodníků, díky své výkonnosti, přešla do jiných známějších klubů jako např. SKI Jilemnice, ČH Štrbské pleso, Dukla Bánská Bystrica, VŠB Ostrava, VTJ Vimperk, SKI Vrbno atd. V posledních letech se rovněž oživila spolupráce s polskými sportovními kluby, což umožňuje účastnit se v Polsku nejenom závodů, ale rovněž i přípravy na výborně připravených tratích.
Závodnící z Lomné se neúčastní pouze závodů v běhu na lyžích, ale i v přespolním běhu a v lehké atletice o čemž svědčí i pravidelná účast na mistrovství PZKO v těchto disciplinách a zároveň řada medailí přivezená z letních Polonijnych Igrzysk Sportowych.

Podívejme se krátce do historie oddílu.
V 70-tých létech Milada Zdejší a Bronislava Sikorová byly členkami dorosteneckého reprezentačního družstva, Alois Kawulok reprezentoval ČH Štrbské Pleso, jeden s nejlepších běžeckých oddílu v tehdejší ČSSR.

V 80-tých a začátkem 90-tých let byl Stanislav Marszalek, během svého studia, akademickým reprezentantem ČSFR a dosáhl titul mezinárodního akademického šampióna Švýcarska, Itálie a Německa. Spolu s Janem Kawulokem byli oporami prvoligového týmu VŠB Ostrava a Jan Lacek reprezentoval Banskou Bystrici, kde rovněž studoval. V této době dvě odchovankyně TJ Dana Stryczková a Gabriela Zdejší byly reprezentantkami ČSFR v biathlonu, kdy Dana Stryczková přivezla medaile i z tak exotické pro nás země, jakou je Kuba.

V polovině 90-tých let velmi dobrých výsledků dosahovaly další naše závodnice, Leona Jachnická a Pavla Krupová, které byly v reprezentačním družstvu juniorů a v té době studovaly ve sportovním gymnáziu Jilemnice.
"Začátek 90-tých let byl jedním z nejtěžších období v dějinách TJ." říká bývalý předseda TJ, Stanislav Marszalek. "Jak všichni víme, docházelo tehdy k řadě společenských změn, které samozřejmě ovlivnily i nás. Mnoho lidí spojených s TJ začalo podnikat, změnila se pracovní doba hlavně u soukromých podniků, na sport nezbýval čas. Rovněž způsob financování se změnil a TJ musela spoléhat jenom na sebe. Tento čas jsme přetrvali hlavně díky obětavosti několika nadšenců. Nyní je situace odlišná. Cítíme větší zájem o sport ve společnosti, hlavně naše obec se nás snaží všemožně podporovat, za což ji chceme poděkovat."
V sezóně 94/95 TJ Dolní Lomná získala 2. místo v celostátní II. ligové soutěži smíšených družstev. Soutěže se tehdy zúčastnilo 5 našich mužů a 3 ženy a byl to velmi významný úspěch lyžování v Dolní Lomné.

Za tá léta oddíl vychoval mnoho dalších skvělých závodníků. Nemůžeme zde nevzpomenout slavnou ságu rodu Kawuloků, kdy v jedné kategorii se mnohdy sešlo 5 bratrů (Alois, Zbyšek, Stanislav, Jan, Bronislav), doplněných o další Kawuloky, Mariana a Zbigniewa. Tehdy pro ostatní běžecký svět byl oddíl z Lomné oddílem Kawuloků a Waclawka. Dalšími výraznými osobnostmi byli Jan Placzek, Josef Martynek, Marta Legierska, Marek a Beata Waclawkovi, Stanislav Szotkowski, vzpomeneme-li jen pár. Tito všichni závodnící získali mnoho titulů okresních, krajských a celostátních přeborníků, od nejmladších kategorií až po dospělé.
"Když jsme pořádali výstavků naších úspěchů a sebrali jsme poháry, medaile a diplomy jenom od pár závodníků, stejně se všechny nevešly do velké místnosti." říká Jan Kawulok.

Koncem 90 let dosahovali velmi dobrých výsledků dorostenci Martin Baliar a Turek, kdy Turek skončil dokonce třetí v celostátním kvalifikačním závodě.
Začátek nového tisíciletí znamenal pro TJ Dolní Lomná éru největších úspěchu. Lenka Sikorová získala titul mistryně České republiky ve sprintu, Martina Stonawská vyhrála dokonce celý Český pohár v běhu na lyžích. V sezóně 2002/03 Martina Stonawská vyhrála dva závody mistovství ČR a Robin Sikora byl mistrem ČR v štafetě. O rok později Martina Stonawská získala titul mistryně ČR ve štafetě a Robin Sikora byl druhý v individuálním závodě.

V současné době závodně trénuje 12 závodníků se dvěmi trenéry, pány Josefem a Markem Waclawkem a výsledky jsou stále velmi dobré.

"Běh na lyžích je ideálním sportem pro každého." říká trenér, Marek Waclawek. "Rozvíjí nejen všechny partie těla, ale výborně působí také na psychiku. Vždyť jak v zimě tak i v létě se pohybujete v přírodě, na čerstvém vzduchu."
"TJ vychovávala hlavně výkonnostní závodníky." říká Stanislav Marszalek "Uvědomujeme si, že ne všechny baví závodit, proto jsme se rozhodli přes letošní léto pořádat pro všechny zájemce výstupy na okolní hory, sportovní hry, akce atd. Cílem by mělo být vyplnění volného času hlavně dětí, ačkoliv může přijít kdokoliv. Kolik lidí žijících v Lomné nikdy nebylo na Polomi, Skalce, Slavíči?! Sportovní činnost by mohla být alternativou proti drogám, alkoholu, cigaretám. Teď to možná vyznělo trochu sprofanovaně, ale to že, např. drogy jsou již i v malých školách, je prostě fakt. Samozřejmě nemůžeme říci, že ten kdo sportuje, není v nebezpečí, ale byť by to byl jeden případ, stojí za to to dělat.
Druhou věcí je to, že abychom všechno toto mohli provozovat, potřebujeme finanční prostředky. Velkou část financování jsme přenesli na závodníky samotné, ale pokud si uvědomíme, že například výzbroj jednoho stojí kolem 10 tisíc, ne všichni si to mohou dovolit. Proto se snažíme získat prostředky od těch, kteří vidí smysl v tom co děláme. Nemohu je tady jmenovat všechny, ale každopádně bych jim všem chtěl touto cestou poděkovat."